
Guthelg på Frølandsætra 1922- Fotograf Ellingsen Aalesund
Bak frå v.: Astrid Frøland Riise, Berta Hustad Frøland(StrandBerta), Bergitte Frøland Brungot, Bia Frøland Sørlie, Berta Leknes, Margit Frøland Tangen, Bia Kvistad Haukeberg, Elisa Myrhol Kvistad, Berta Frøland Valderhaug, Johanne Haugen.
I midten frå v.: Ivar Frøland, Anton Frøland, Oskar Kvistad, Pål Frøland, Bertine Frøland Follestad, Jørgine Aklestad Holen, Anton Kvistad, Oline Frøland, Signe Frøland Osvik, Sverre Frøland, Olava Frøland Riise, Håkon Holen, Lars O. Kvistad, Olav Urke.
Fremst frå v.: Agnes Frøland Lykken, Magda Frøland, Karstein Aklestad, Ole O. Frøland, Nils Riise, Aslaug Frøland Aarset, Mary Frøland, Johan E. Frøland, Jakob K. Frøland, Anna Frøland Valderhaug, Rangvald Frøland, Line Aklestad Ottesen, Sanna Frøland Pettersen, Emma Frøland, Marie Frøland Holen, Magda Aklestad Goksøyr.
Eigar av bilde Ragnhild Frøland
Hyggelig med gamle bilder. (01.03.2013 kl. 12:12)
Et gammelt foto er den flotteste historie og kulturformidling.Fotograf Ellingsen var en god venn av Nils Riise, på bildet med frakk og skyggelue , og fotograferte flittig når han var med på besøk til familien på Riise - og de to fartet rundt i Bondalen på motorsykkel med fotoapparat. Et slikt bilde gir meg og mange andre mimring om slekt og venner og familiebånd på kryss og tvers.
Det er hyggelig at slike bilder blir presentert i Hjørundfjordportalen.Tusen takk.
Sølvi Britt Skylstad
Årsskrifta (31.01.2013 kl. 17:07)
Dei er unike og bør takast fram oftare. I går kveld tok eg fram nr 5. Eg har sjølvsagt lese det før, men ein gløymer fort. Det var mykje vanskelegare å tyde personane der. Så det var flott at biletet kom på portalen. Det enda med at eg las oppatt det som var skrive om sætring både på Frølandsetra og i Nøvedalen. Godt skrive og vel verdt å lese oppatt.
Eg merka meg ein ting som Thea Aklestad skreiv om Storevatnet, som aldri var isfritt.Kanskje har me varmare klima no, eller ho hugsar feil. Kanskje var ho farga av siste sommaren på Nøvedalsetra i 1919. Det var vel siste året i Kvamsedalen også.
Eg trur det var det ho Andrine Kvistad kalla lissjesommaren. Det var ikkje lenge det var tøya.
Pe-Knut sa at det regna kvar dag heile sommaren. Ikkje like mykje kvar dag,men så mykje at det var umogleg å få inn skikkeleg turt høy. Det var siste året dei slo Årskogbøen, for såtene rotna opp. Brukaren i Aksla sov ikkje skikkeleg ei einaste natt før langt utpå hausten fordi han var redd høystålet skulle ta fyr fordi det rauk av varmen frå rått høy.
La oss vone på ein betre sommar i 2013.
Knut Riise
Alle namna på plass (30.01.2013 kl. 22:47)
Til dei som ikkje har bok nr.5 om Sætring, så har eg lagt inn i artikkelen alle namna på bilde.
Eit flott bilde frå ei tid før bilen kom.Fotografar kom til bygdene for å fotografere og selde bilder.
Ivar Svein Mo
Årsskrift nr.5 (30.01.2013 kl. 20:17)
Eg ringde til Ragnhild i dag og fortalde henne om at bildet med namna på alle dei som var i Gutahelga stod i Årsskrift frå Hjørungfjord Nr.5 side 112.
Anne Elise Holen Lid
Anne Elise Holen lid
saka er oppklart (30.01.2013 kl. 19:05)
No har det kome inn tips om at dette bildet også er i ei gamal bok frå sogelaget. Eg har ikkje oversikta her. Kanskje Ivar Svein kan legge ut navna etter klubben i kveld?
Unn Frøland
Guthelgbilde frå Frøland (30.01.2013 kl. 11:23)
Fotograf er Ellingsen frå Ålesund. Det er kome forslag om at det er han sjølv som sit i fremste rekke med hatt.
Ellers er det interesse for bilde og meir enn ti personar er no med sikkerheit identifiserte og bilde er no utskreve og skal granskast og kvalitetssikrast på ein klubb i morgon.
Men Ragnhild er forsatt svært interessert i å få forslag om kven som er på bilde. Det er fortsatt mange som vi ikkje kjenner til. Bla. er det mange av borna som vi ikkje veit namna på.
Ivar Svein Mo
Kven er fotograf. (28.01.2013 kl. 20:21)
Dei er så fint oppstilte. Ikkje eit andlet er gøymt.
Er det nokon av dei som lever i dag?
Knut Riise
Guthelgbilde (27.01.2013 kl. 19:50)
Bilde er klart og fint og det ville være fordel om det kunne vore innlagt i større versjon, så ville nok einkvan sjå kjentfolk. Kva årstal snakka me om her? Guthelg var slutt i 30-åra etter bilen kom.
Det ville også være ei god hjelp om dei namnsette personane vart nemnde kven dei er.
Dette bilde hastar å få namnsett, for dei som kjenner nokon her er nok på veg ut.
Ivar Svein Mo