Overskrifta til dagbladet er eit sitat frå eit intervju ordføraren har hatt med studentavisa Nærnett i Volda. Den lyder som følgande: -Vi flagger jo ikke når Uganda har nasjonaldag heller.
Eg syns berre heile saka var morosam, men uttalelsen skapar tydlegvis røre på Sametinget. Eg trur nok ikkje ordføraren hadde rekna med at uttalelsane skulle nå riksavisene.
Så eg berre lurte på om folk respekterer kalenderen eller ordføraren. Er det nokon som flagger?
Legger til orginalsaka:
http://nernett.hivolda.no/view.cgi?&link_id=0.1000.26129&session_id=0
samt nokon oppfølgarar:
anbefaler å ta ein kikk på dei andre sakane også. Der kan du blant anna lese at flagget no svaier i Ørsta etter dagens mediepress.
hehe:) (07.02.2007 kl. 14:36)
Det er eg nok. Men no er vel smurf meir komfortabel med noko større verktøy;)
Mats Riise
Smurfen då Mats...? (07.02.2007 kl. 13:11)
reknar med du er kjappare på sms enn Smurfen ;)
Alf Ole Aarseth
:D (07.02.2007 kl. 12:44)
Takk, Mats!
Svært nyttig.
Er litt lettere å forstå hva man leser når man skjønner det man leser...
Kari Stokke
Klart eg kan (07.02.2007 kl. 12:13)
Eg burde vel kanskje innsjå at eg ikkje er ung nok til å bruke symbola tilhøyrande det sokalla "SMS"-språket. Men eg liker å tru at det vert litt meir personlig og uformelt når ein bruker smileteikn. Eg skal prøve å forklare kort til ei nesten like ung dame;)
;) = eit smileteikn som blinkar med eine auge. Oftast brukt som eit slags teikn som flørting i personleg samtale med nokon annan. Men brukast også slik som her når setninga er mest på spøk. Kan i ytterst sjeldne sammenhenger brukast i sammenheng med sammensvergelse, men det er utafor mitt felt.
:P = Representerer det å rekke tunge. Som regel bruket anten som å gjere narr av noken, eller som å gjere narr av deg sjølv og eventuelt det ein sei. Altså ofte brukt når ein spøker.
:D = Er rett og slett eit kjempestort smil. Brukast enten om du er veldig glad, eller du syns noko er veldig morsomt evt. vil skal sjåast på som veldig morsomt.
Håper forklaringane er bra nok, men må påpeika et eg ikkje er noken utprega brukar av smileteikn og forkortingar som er kjenneteiknet på det som har fått tilnavnet "SMS"-språk. Men brukar det i ny og ne. Dei som er enda yngre enn meg kan nok gi bedre og djupare forklaringer på dei ulike teikna, framfor ein som brukar lengre tif en mora si på å skrive ei tekstmelding;)
( ;) brukt for å framheve at eg ikkje nødvendigvis bruker lengre tid enn Bodil på å skrive ei teksmelding, men at det er brukt som ei overdriving for å forklare at eg skriver ganske seint og dermed kanskje ikkje har den beste kunnskapsnivået til å forklare om dette 100%)
Håper dette inlegget kan vere til nytte:)
Mats Riise
;) :P :D (07.02.2007 kl. 09:48)
Heisan, Mats!
:) forstår jeg, men kan du opplyse en halvgammel dame om betydningen av de tre andre?
Kari Stokke
forøvrig (06.02.2007 kl. 21:31)
bør setninger med :P eller ;) takast med ei snøskuffe grovsalt:)
Mats Riise
(06.02.2007 kl. 21:22)
Det er sant det Mats skriv.
Dette er jo berre morro!å litt "grynt" sjølvsagt.hehe
Kay Are Urkegjerde
Det er sant:) (06.02.2007 kl. 21:14)
Men desverre er det slike uttaleser som fort kan feste seg hos folk og blant anna skape forvrengte oppfattelsar blant folk om korleis Ørstingar er.
Personlig syns eg det er gøy med autoritetar som kanskje uttaler seg litt feil utan å tenke igjennom alle konsekvensane.
Som Bush:D
Dette er ei sak ein må ta med ei klype salt og sjå på med eit glimt i auge. Og det er det som gjer slike tabloidnyheiter som gjer verda til ein litt grunnare og kjekkare stad å være;)
Mats Riise
Tabloid-journalistikk (06.02.2007 kl. 18:34)
Ein gjer vel ikkje spesielt gode vurderingar av ordføraren sitt arbeid, om ein skal dømme arbeidet etter ein tabloidartikkel frå oppmerksomheitskåte studentar.
Roy-Magne Mo
Bye Bye Hansie? (06.02.2007 kl. 18:21)
Det overrasker meg i allefall stort om vi ikkje finner ein ny ordaførar ved neste val:P
Mats Riise
Offa då! (06.02.2007 kl. 18:12)
Eit litt sjangselaust utspel av ordføreren etter mi meining. Han burde sett seg litt inn i noregshistoria før han uttaler seg. Til dømes har Arkeologar og forskarar funnet spor etter norrøn påverknad i samiske områder heilt tilbake til 1200-talet.(www.forskning.no/Artikler/2003/oktober/1066289292.53) Det er heller ikkje å stikke under ein stol at den samiske befolkninga reint geografisk sett er ein del nærare knytta til noreg enn Uganda, som Hans dreg fram i argumentet sitt.
Ellers vil eg legge til at neste gong eg er i finnmark vil eg presentere meg som Yngve frå Volda komune, ørsta er mest truleg bannlyst!
Yngve Frøland
haha (06.02.2007 kl. 17:15)
fantastisk mats,fantasktisk!
Kay Are Urkegjerde